O Klinice
Klinika Angiologii zlokalizowana jest na IV piętrze budynku "A" Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Klinika prowadzi działalność leczniczą w zakresie opieki szpitalnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Pracujący w niej lekarze udzielają ponadto w ciągu roku przeszło 1000 specjalistycznych konsultacji angiologicznych dla chorych leczonych w Szpitalu. W strukturze Kliniki znajduje się: 20 łóżek szpitalnych, w tym 6-ciołóżkowa Sala Intensywnego Nadzoru Pooperacyjnego, Pracownia Diagnostyki Chorób Naczyń, Poradnia Chorób Naczyń, Poradnia Chorób i Chirurgii Naczyń, Poradnia Diabetologiczna, Gabinet Badań Naukowych, Gabinet Fizjoterapii oraz Sala Dydaktyczna. Klinika Angiologii jest siedzibą konsultanta Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. angiologii (dr n. med. Karol Suppan) oraz kierownika Katedry Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (prof. dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu Jacek Budzyński).
W Klinice leczeni są pacjenci ze schorzeniami mieszczącymi się w szeroko pojętym zakresie chorób naczyń. W ciągu roku wykonywanych jest blisko 1000 procedur z zakresu angiologii interwencyjnej i chirurgii naczyń (zabiegi wewnątrznaczyniowe, hybrydowe i chirurgiczne), zarówno na tętnicach, jak i żyłach obwodowych. Są to głównie zabiegi angioplastyki, stentowania, trombektomii (farmakomechanicznej, aspiracyjnej, hemodylucyjnej, mechanicznej) i aterektomii (rotacyjno-aspiracyjnej, kierunkowej) tętnic kończyn dolnych oraz zabiegi stentowania tętnic szyjnych, podobojczykowych, kręgowych, nerkowych, trzewnych, przetok tętniczo-żylnych do dializ i żył biodrowych. W ramach personalizacji metod leczenia u pacjentów o wysokim ryzyku standardowego zabiegu urologicznego w Klinice wykonywane są procedury embolizacji tętnic stercza w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Przeprowadzane są także zabiegi embolizacji niewydolnych żył miednicy mniejszej w leczeniu zespołu przewlekłego biernego przekrwienia miednicy. Klinika posiada możliwość obrazowania naczyń za pomocą ultrasonografii przezskórnej oraz wewnątrznaczyniowej, a także angiografii z wykorzystaniem jodowych środków kontrastowych i dwutlenku węgla. Pracownicy Kliniki Angiologii - lekarze angiolodzy (6 specjalistów chorób wewnętrznych i angiologii, w tym jeden lekarz z dodatkową specjalizacją w dziedzinie diabetologii, i jeden z dodatkową specjalizacją w dziedzinie gastroenterologii), 4 specjalistów chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej, lekarz rezydent w dziedzinie angiologii, lekarze realizujący program specjalizacji w dziedzinie angiologii (specjaliści chorób wewnętrznych, nefrolodzy, kardiolodzy), specjalista chorób wewnętrznych realizujący program specjalizacji w dziedzinie diabetologii, pielęgniarki, opiekunowie, sanitariusze, dietetycy, fizjoterapeuci i psycholog - urzeczywistniają holistyczny model opieki nad pacjentem leczonym zachowawczo i zabiegowo.
Klinika wyposażona jest w ultrasonografy do badania naczyń obwodowych, serca i narządów jamy brzusznej, monitory do oceny podstawowych funkcji życiowych, bieżnie do wykonywania testów wysiłkowych i testów marszowych, aparaty do pomiarów przepływów w naczyniach obwodowych i przezskórnego ciśnienia parcjalnego tlenu oraz urządzenia do oceny stanu odżywienia pacjentów i analizy składu ciała. Możliwości diagnostyczne i terapeutyczne Kliniki są ciągle poszerzane dzięki współpracy z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Blokiem Operacyjnym, Pracownią Radiologii Zabiegowej oraz Zakładem Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, a także ośrodkami zewnętrznymi w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu.
W powiązaniu z udzielaniem świadczeń medycznych w Klinice prowadzone jest kształcenie studentów prawie wszystkich kierunków studiów Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Klinika prowadzi także podyplomowe szkolenie specjalizacyjne lekarzy oraz liczne warsztaty w zakresie doskonalenia technik interwencyjnego leczenia chorób naczyń. Pracownicy Kliniki zorganizowali przeszło 20 ogólnopolskich warsztatów doskonalących umiejętności wykonywania procedur z zakresu angiologii interwencyjnej, w tym kilka z udziałem gości z zagranicy (Niemcy, Francja, Włochy). Zespół Kliniki zorganizował ponadto dwie ogólnopolskie konferencje naukowo-szkoleniowe pod tytułem: Współczesne Wyzwania Dietetyki (2018, 2019).
Działalność naukowa pracowników Kliniki skupia się głównie wokół aspektów patofizjologicznych i klinicznych chorób naczyń, wybranych aspektów żywienia pacjentów z zespołami internistycznymi oraz patofizjologii wysiłku fizycznego w różnych jednostkach chorobowych. Wyniki realizowanych projektów badawczych prezentowane są w formie rozpraw doktorskich, publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz wystąpień podczas Konferencji Naukowo-Szkoleniowych.
Pracownicy
- Kierownik Kliniki:
- prof. dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu Jacek Budzyński
- Lekarz Kierujący Kliniką:
- dr n. med. Karol Suppan
- Pielęgniarka oddziałowa:
- dr nauk o zdrowiu Wioletta Banaś, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- Lekarze:
- lek. Joanna Wiśniewska, specjalista chorób wewnętrznych, angiologii
- lek. Monika Wasielewska, specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii
- prof. dr hab. n med. i nauk o zdr. Jacek Budzyński, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterologii i angiologii
- dr n. med. Karol Suppan, specjalista chorób wewnętrznych i angiologii, konsultant wojewódzki ds. angiologii dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- dr n. med. Jacek Fabisiak, specjalista chorób wewnętrznych, angiologii i diabetologii
- lek. Artur Mieczkowski, specjalista chorób wewnętrznych i angiologii
- lek. Marcin Wasielewski, specjalista chorób wewnętrznych i angiologii
- dr n. med. Wojciech Stankiewicz, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej
- dr n. med. Maciej Jaworski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej
- lek. Marcin Trenkner, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej
- lek. Radosław Fajdek, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej
- Lekarze rezydenci:
- lek. Oleh Matskiv
- Pielęgniarki:
- p.o. pielęgniarki oddziałowej: dr nauk o zdrowiu Wioletta Banaś, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- mgr Beata Baron
- mgr Monika Cyganek, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- mgr Karolina Mańkiewicz
- mgr Magdalena Majkowska
- mgr Magdalena Guźlecka, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- Wioletta Kania, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- lic. Dżesika Kulisz
- lic. Emilia Goryńska-Radtke
- Ewa Kantowicz, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
- lic. Marianna Dullek
- Wioletta Kaźmierczak, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- Małgorzata Jędrzejczak, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- mgr Marta Rutkowska
- lic. Weronika Seklecka
- mgr Marcelina Abram
- mgr Renata Tomasik-Witkowska, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- lic. Iwona Juszczyk
- lic. Wioletta Chruścińska, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- lic. Dagmara Niedzielska, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
- Opiekunowie medyczni:
- Marzena Jasińska
- Marzena Kornowska
- Pielęgniarki Poradni Chorób Naczyń, Poradni Chorób i Chirurgii Naczyń:
- lic. Jolanta Pliszczyńska, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- Beata Derezińska, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- Dietetycy:
- dr n. o zdrowiu Beata Szukay
- mgr dietetyki Natalia Mysiak
- Sekretarki:
- Katarzyna Kruszyńska
- Justyna Kamińska
- Rehabilitanci:
- mgr Grażyna Sokołowska
- lic. Agata Staniewska
- Sanitariusze:
- Grzegorz Kaźmierski
- Salowe:
- Iwona Stróżewska
- Aneta Stachowiak
- Iryna Dziuba
- Alina Jastrowska
Galeria